Płyty Kompozytowe Alucobond, Reynobond

Alucobond – elewacyjna płyta kompozytowa

Charakterystyka materiału i kolorystyka.
ALUCOBOND to panel kompozytowy (typu sandwich) produkowany przez firmę Alcan Singen GmbH© wykonany z połączenia dwóch arkuszy blachy i syntetycznego lub mineralnego rdzenia. W ofercie firmy ALCAN występują płyty lakierowane w technologii PVdF (kilkuwarstwowa powłoka fluoropolimerowa niezwykle trwała, umożliwiająca stosowanie materiału w szczególnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych) na kolory jednolite, metaliczne oraz odcienie masy perłowej (paleta SPECTRA) a także imitujące kolory i faktury drewna. Na zamówienie można otrzymać również płyty ALUCOBOND© w dowolnym kolorze z palety RAL.

Rodzaje i zastosowanie
Płyta Alucobond występuje w trzech odmianach zawartości rdzenia - jako panel z rdzeniem z niskociśnieniowego polietylenu - B2, panel z rdzeniem z polietylenu z domieszkami – PLUS (klasyfikacja jako materiał NRO) oraz jako panel z niepalnym rdzeniem mineralnym zawierającym tlenek glinu - A2(klasyfikacja płyty - niepalna). Płyty ALUCOBOND© dostępne są w standardowych szerokościach 1000, 1250 oraz 1500mm (powyżej 1500 mm – wg zapytania), długościach od 2000 do 8000mm oraz grubości 3 mm, 4 mm ( 6 mm – wg zapytania).

ALUCOBOND© sprawdza się doskonale jako materiał budowlany. Może być stosowany do wykonania okładzin elewacyjnych budynków nowych lub poddawanych renowacji. Stwarza nieograniczone możliwości przy aranżacji wyglądu elewacji, jest przy tym niezwykle trwałym materiałem odpornym na procesy starzenia. Doskonale nadaje się do obróbek słupów, daszków i innych elementów elewacji.

Obróbka, konserwacja i czyszczenie

Płyty Alucobond podlegają różnorodnej obróbce mechanicznej. W zależności od żądanego efektu można je ciąć za pomocą pił (tarczowych, trzpieniowych) lub gilotyn, frezować lub wykrawać; formować w elementy przestrzenne (kasety) lub profilować na walcach w elementy obłe.
Płyty ALUCOBOND© powinny być czyszczone wodą z dodatkiem detergentów w postaci mleczka lub mydła. Umiejscowienie budynku w określonym środowisku warunkuje stopień zabrudzenia elewacji a co za tym idzie częstotliwość mycia i konserwacji płyt. Podczas zabiegów mycia nie należy używać silnie alkaicznych środków czystości.

Certyfikaty ALUCOBOND

  • Aprobata polska ITB AT-15-4058/2002 wydana przez Instytut Techniki Budowlanej,
    Badania ogniowe zgodne z niemiecką normą DIN 4102,
  • Badania ogniowe zgodne z francuską normą NFP 92-501,
  • Badania ogniowe zgodnie z polską normą PN-93/B-02862.


Reynobond – elewacyjna płyta kompozytowa

Charakterystyka materiału

Warstwowa płyta kompozytowa produkowana przez firmę ALCOA występująca w dwóch odmianach - z rdzeniem z niskociśnieniowego polietylenu oraz z ognioodpornym rdzeniem z polietylenu. Płyty REYNOBOND dostępne są w standardowych szerokościach 1000 mm, 1250 mm, 1500 oraz w wersji XXL 1750 mm lub 2000 mm, długościach od 1200 do 5000mm oraz grubości od 3 do 6mm. W ofercie firmy ALCOA dostępnych jest 15 standardowych kolorów lakierowanych w technologii DURAGLOSS 5000 lub PVdF oraz każdy kolor z palety RAL i NCS.

Rodzaje i zastosowanie

REYNOBOND© to materiał znajdujący zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej do wykonania elementów zewnętrznych - okładzin elewacyjnych, na obiektach nowych lub poddawanych renowacji. Doskonale nadaje się również do projektów wystroju wnętrz. Do głównych zastosowań należą: fasady wentylowane, okładziny zewnętrzne w tym obróbki zwieńczenia dachów, zabudowy balkonów, tuneli, panele drzwiowe oraz wypełnienia fasad słupowo ryglowych.

 

 

Dane techniczne i obróbka

REYNOBOND© - płyta kompozytowa zbudowana z trzech warstw - zewnętrznych aluminiowych oraz wewnętrznej z polietylenu. Materiał o grubości 4mm charakteryzuje się sztywnością - 0,240 kNm2/m; wytrzymałością - 1,75 cm3/m; wagą - 5,5 kg/m2 (3,4 razy mniej niż stal i około 1,6 razy mniej niż lite aluminium). Materiał można obrabiać przy pomocy procesu cięcia, gięcia, frezowania, tłoczenia, wiercenia, żłobienia oraz walcowania.

Konserwacja i czyszczenie

Do czyszczenia materiału REYNOBOND powinno stosować się wodę z dodatkiem mlecznego, niealkalicznego detergentu, nie rysującego powierzchni. W żadnym wypadku nie powinno się stosować rozpuszczalników lub innych agresywnych substancji.

Certyfikaty REYNOBOND

  • Aprobata ITB AT-15-3524/2006,
  • Aprobata niemiecka Nr Z-33.2-640 dla systemu kasetonowego REYNOBOND wydana przez "Deutschen Institut fur Bautechnik" (U.Zeichen: UZ-3/837/04),
  • Aprobata francuska "Avis Technique" Nr 2/04-1083 i certyfikat CSTBat Nr 47/1081 wydany przez CSTB.

 



EtalBond – elewacyjna płyta kompozytowa

Charakterystyka materiału

Etalbond to warstwowe płyty aluminiowe z rdzeniem LDPE produkowane przez firmę ETEM S.A. Płyty przy relatywnie niskiej wadze są wyjątkowo płaskie i sztywne. Służą do wykonywania zabudowy elewacji budynków nowych lub modernizowanych, w różnego typu systemach zarówno jako elementy płaskie jak i przestrzenne w formie kaset. Materiał jest wyjątkowo trwały, odporny na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Jedna strona płyty lakierowana jest odpornym na działanie czynników atmosferycznych lakierem, strona wewnętrzna zabezpieczona jest powłoką zabezpieczającą przeciw utlenianiu powierzchni.

  • Grubość wewnętrznej i zewnętrznej okładziny aluminiowej: 0,5 mm
  • Waga 1 m2 płyt grubości 4mm wynosi 5,5 kg
  • Zakres temperatur dla aplikacji: -50ºC do +80 ºC
  • Właściwości akustyczne: płyty 4mm pochłaniają ok. 24 db
  • Właściwości termiczne: izolacyjność polietylenowego rdzenia wynosi 0,29 W/m2K

 

 

Obróbka

Materiał obrabia się prostymi narzędziami: cięcie, frezowanie, zaginanie, wiercenie ale też walcowanie do form obłych.

Konserwacja i czyszczenie

Do czyszczenia materiału EtalBond powinno stosować się wodę z dodatkiem mlecznego, niealkalicznego detergentu, nie rysującego powierzchni. Należy unikać stosowania rozpuszczalników lub innych agresywnych substancji ze względu na możliwość uszkodzenia powłoki lakierniczej.

Certyfikaty ETALBOND

Aprobata Instytutu Techniki Budowlanej nr AT-15-6556/2004.